De luni se pot depune actele pentru obținerea stimulentului de 2500 de lei pentru nou născut

În urmă cu câteva săptămâni a fost aprobată hotărârea nr 209/2017 prin care familiile din Bucureşti primesc un stimulent financiar de 2500 de lei pentru fiecare nou născut, fie că vorbim de copii născuţi în maternităţile de stat sau private.

Eu chiar nu vreau acum să mă lansez în discuții despre cât de proastă mi se pare decizia asta și mai ales felul cum a fost luată, n-aș mai termina până mâine. În primul rând nu-s de acord cu faptul că se aplică numai în București, mi se pare o mare prostie în condițiile în care sunt o mulțime de localități în țara asta unde ar fi mare nevoie de un ajutor pentru familii. Dar pentru asta explicația este că, pare-se, banii sunt din fondurile Primăriei Capitalei, nu-s de la Guvern. Mi s-a spus și că vor femei din anumite categorii care vor naște numai ca să obțină acești bani, eu una nici măcar nu pot să concep așa ceva, mi se pare cea mai mare aberație ever. De-asta prefer să nu dezbat prea mult treaba asta cu stimulentul pentru nou născut, doar pun aici informația, poate îi este cuiva utilă.

Așadar, de mîine, 3 iulie se pot depunde actele pentru obținerea stimulentului de 2500 de lei pentru nou născut.

Ce condiții trebuie să fie îndeplinite:

  • cel puţin unul dintre părinţi să aibă domiciliul sau rezidenţa în municipiul Bucureşti;
  • naşterea să fi fost înregistrată într-o maternitate de pe raza municpiului Bucureşti (publică sau privată).
  • copilul să fi fost născut începând cu data de 26 iunie 2017.

Actele necsare, ce trebuie depuse în termen de maxim o lună de la nașterea copilului:

  • dosar cu şină;
  • certificatul de naştere al copilului, original şi copie sau nr. de înregistrare care conţine CNP-ul copilului de la Biroul de înregistrare naşteri de la Oficiul de Stare Civila, în cazul în care nu s-a eliberat certificatul de naştere, urmând ca dosarul să fie completat cu copia certificatului naştere al copilului imediat ce este emis, cel mai tarziu în data în care este virată suma de 2.500 de lei;
  •  – biletul de ieşire din spital/certificat medical constatator al naşterii emis de către unitatea sanitară (copie);
  • actul de identitate al părinţilor, original şi copie;
  • extras de cont pentru efectuarea viramentului bancar;
  • cerere tipizată (poate fi descărcată de pe site-ul www.dgas.ro);
  • declaraţie de consimţământ (poate fi descărcată de pe site-ul www.dgas.ro).

Cererile pot fi depuse la sediul Centrului de Informare si Consiliere pentru Cetateni din Sos. Stefan cel Mare, nr. 38 sector 2 si la sediul Directiei Generale de Asistenta Sociala a Municipiului Bucuresti din str. Foisorului, nr.56-58, sector 3, de luni-vineri intre orele 9-15.

Pentru alte informaţii, solicitanţii pot suna gratuit la TelVerde 0800.821.218, de luni până vineri, în intervalul 8:30 – 16:30.

 

Eu sunt Alina și îți mulțumesc că ai venit pe blogul meu.  Dacă ți-a plăcut aici și vrei să fii la curent cu ceea ce scriu, te rog să dai un like paginii de Facebook a blogului aici sau să te abonezi prin e-mail. Te mai aștept. Cu bine!

11 thoughts on “De luni se pot depune actele pentru obținerea stimulentului de 2500 de lei pentru nou născut

  • 2 iulie 2017 at 18:30
    Permalink

    Buna ziua,
    Dacă nasc la Maternitatea Buftea pot beneficia de stimulent?Mentionez ca ambii soti suntem din Bucuresti.

    Multumesc,

    Reply
    • 2 iulie 2017 at 20:51
      Permalink

      Printre conditiile de pe site-ul primariei e si asta- copilul sa fie nascut intr-o maternitate din Bucuresti

      Reply
  • 2 iulie 2017 at 18:56
    Permalink

    Noi cele din celelalte judete nu avem nevoie,o lege mai tampita ca asta nu sa pomenit,pe langa faptul ca iti da banii de maternitate dupa 4/5 luni de zici ca in lunile acelea nu treb sa intreti un copil,mai vin cu alta tampenie ei lasa ca se vor inmutii mai mult tigancile care isi pun copii la cersit

    Reply
  • 2 iulie 2017 at 20:08
    Permalink

    Eu zic ca e ok ca se dau banutii astia, chiar si doar in Bucuresti…mi se pare ca suntem cam nemultumiti, adica daca se da de ce se da, daca nu de ce nu…putin ar trebui sa ne pese pentru ce o face Firea, bine ca o face,bine ca se dau si banutii astia, poate pe parcurs se vor acorda si in tara…eu nu sunt din bucuresti dar ma bucur pt mamicile de acolo

    Reply
    • 2 iulie 2017 at 20:52
      Permalink

      Pe mine una ma preocupa de ce face Firea ce face si de ce fac alesii nostri ce fac, pentru ca este fix vorba despre viitorul copiilor nostri. Ne dau cu praf in ochi acum, dar consecintele le simtim zi de zi, si acum, si peste ani

      Reply
  • 3 iulie 2017 at 6:55
    Permalink

    Buna ziua! daca am nascut in Bucuresti dar nu aveam mutatia facuta dar o fac acum la cineva oare o sa fie ok.

    Reply
  • 3 iulie 2017 at 11:05
    Permalink

    Eu aș vrea să văd argumentele pentru care această decizie este proastă. În afara faptului că lista de documente necesare începe cu prea celebrul dosar cu șină, dar nu cred ca asta să-i fi deranjat cel mai mult pe nemulțumiți. Deci, de ce nu e bine? Că se dă numai în București, nu și prin alte părți – asta nu înseamnă că e de rău; înseamnă că și alte primării pot alege să acorde o sumă de bani, dacă le permite bugetul. Că se dă celor născuți după o anumită dată – sigur că da, orice decizie își produce efectele începând cu o anumită dată și, în cazul acesta, una dintre condiții e ca bebe să se fi născut după 26 Iunie. Desigur, sunt mulți copii născuți anterior acestei date (inclusiv eu am unul!), dar legea nu se aplică retroactiv, că așa, mi-ar plăcea să se dea bani și celor născuți acum 30 de ani, ca să fiu și eu mulțumită și cu buzunarul plin de bani. 😂 Apoi, 2.500 de lei, pentru mămicile care au copii, e o sumă ce nu poate fi considerată colosală – cu toate știm că numai pregătirile pentru naștere, nașterea și primele câteva zile cu copilul „costă” mult mai mult de atât, deci argumentul că anumite persoane vor face copii doar pentru a lua acești bani mi se pare de-a dreptul hilar și jignitor.
    Mi-ar plăcea ca cei nemulțumiți să prezinte calcule, studii de impact, câți nou-născuți se vor naște în x luni, cât înseamnă bani de la bugetul municipiului București și, dacă e o gaură prea mare, pot propune retragerea deciziei. Altfel, pe bloguri așa, doar că mi se pare mie inoportună legea, dar nu am niciun argument… chiar nu înțeleg înverșunarea.

    Reply
    • 3 iulie 2017 at 23:03
      Permalink

      In opinia mea este o decizie luata pentru capital de imagine. Daca sunt cu adevarat fonduri si nu facem gauri in buget ele ar trebui sa mearga si spre maternitati, crese, gradinite,scoli. Sunt putine, in stare deplorabila multe, personal insuficient etc. Adica, ok, incurajam natalitatea, foarte bine. Dar cu viitorul copiilor astora ce facem? Nu spun ca e o decizie proasta punct, nu mi se ea in sine neaparat proasta, contextul in care se da mi se pare extrem de nefericit

      Reply
  • 3 iulie 2017 at 14:45
    Permalink

    Dacă am viza de flotant in București ma încadrez printre mămicile care beneficiază de acest stimulent? Eu sunt din Ilfov și nasc in Iulie pe 20 la municipal

    Reply
    • 3 iulie 2017 at 22:58
      Permalink

      Asa ar trebui. Indeplinesti practic conditiile

      Reply
  • 3 iulie 2017 at 20:02
    Permalink

    Cred ca e cea mai tampita chestie posibila…. pe langa faptul ca orice mama si bebe nou nascut ar trebui sa aiba drepturi egale… ca nu sunt bucurestenii mai cu mot (desi eu sunt bucuresteanca)…. ne vom umple capitala si tara de copii de o anumita etnie!!! Geniala idee nu?

    Reply

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

Facebook